Image Modal

全国站
奥数网

全国站
奥数网

冀教版三年级英语下册Lesson 22 How much is it练习题(有答案)

网络资源 2019-04-20 14:45:54

Lesson 22 How Much Is It?

一、单项选择。

( ) 1. — ________for one hot dog ?

— Four yuan.

A. How many B. How much C. How is

( ) 2. I’ll take fifteen ________, please.

A. donut B. donuts C. a donut

( ) 3. — My friends ______________ hamburgers.

A. like B. likes C. doesn’t like

( ) 4. How much ________ one hamburger?

A. in B. to C. for

二、情景交际。

( ) 1. 如果你想知道鸡肉多少钱,你应该怎么问?

A. How many chicken? B. How much for chicken?

( ) 2. 如果你想告诉售货员你要买九个汉堡包,你会怎么说?

A. I’ll eat nine hamburgers.

B. I’ll take nine hamburgers.

( ) 3. 如果你询问的物品价格是15元,售货员会怎么告诉你?

A. Five yuan.

B. Fifteen yuan.

三、连词成句。

1. ①would ②what ③you ④like

_______________________________________?

1.①one ②hot dog ③much ④for ⑤how

_______________________________________?

3. ①take ②six ③I’ll ④please

___________________________,____________.

答案:

一、1. B 2. B 3. A 4. C

二、1. B 2. B 3. B

三、1. What would you like ?

2. How much for one hot dog ?

3. I’ll take six, please.

相关推荐

点击查看更多
首页 导航